İstiskâ (Yağmur İsteme) Namazı Nasıl Kılınır?
Fetva No: 540 Görüntülenme: 417

Yağmur talebinde bulunmak için insanların bir araya gelip namaz, hutbe ve dua ile Allah Teâlâ’dan yardım istemeleri sünnettir. Duaya çıkmadan önce insanlar manevi olarak kendilerini hazırlar o gün mütevazi bir şekilde namazın kılınacağı yere gelirler. Fıkıh kitaplarında belirtildiği üzere namaz kılınacak günün önce yapılması istenen bazı davranışlar şunlardır;

• Cemaat üç gün boyunca oruç tutar, dördüncü gün oruçlu bir şekilde namazın kılınacağı yere gelir.

• Allah Teâlâ’ya yakınlaştıracak hayırlarda bulunurlar; bol bol sadaka verip, zikir çekerler.

• Bu günlerde yapılması istenen en önemli ibadetlerden biri de yapılan günahlardan dolayı Allah Teâlâ’dan bağışlanma dilemektir. Öyle ki insanlar samimi bir şekilde tövbe ederek sık sık "istiğfar" zikrinde bulunurlar.

• Başta yakın akraba ve arkadaş çevresi olmak üzere aralarında kin bulunanlar birbirleriyle barışıp helalleşerek aralarındaki husumeti sonlandırırlar.

• Başkalarına haksızlık yapanlar, kul hakkı yiyenler ve haksız yere başkasının malını alanlar yaptıkları bu davranışlardan dolayı samimi bir şekilde tövbe edip söz konusu hakkı sahiplerine iade ederler.

Namazın Kılınışı

Peygamber Efendimizin (aleyhissalâtu vessalâm) uygulamalarından da görüldüğü gibi istiskâ namazı ezan ve kamet getirilmeden sesli olarak iki rekât şeklinde kılınır;

• Bayram namazında olduğu gibi ilk rekatta ihrâm tekbirinden sonra yedi tekbir, ikinci rekatta ise Fatiha’ya başlamadan önce beş tekbir getirilir. Bu tekbirlerin hepsinde eller kaldırılır ve tekbirler arasında “Sübhânallâh, Elhamdülillâh, Lâ ilâhe illallâh, Allâhû ekber” zikirleri çekilir.

• Namazdan sonra imam iki hutbe verir. İlk hutbeye dokuz, ikinci hutbeye ise yedi defa “Estağfirullâh” diyerek başlar. Hutbelerde, eller semaya kaldırılarak özellikle Peygamber Efendimizden (aleyhissalâtu vesselâm) gelen me’sûr dualar başta olmak üzere, çokça dua ve istiğfâr edilir, zikir çekilir.

• İkinci hutbede imam kıbleye döner ve giydiği elbisenin (rida, mont, hırka, cübbe vs.) sağını soluna, solunu da sağına çevirip giyer ve dua etmeye devam eder. İmamla beraber cemaatin de aynısını yapması sünnettir.

Paylaş