Kredi Kartlarıyla Altın Almak Caiz mi?
Fetva No: 76 Görüntülenme: 457

Altınla ilgili bilerek veya bilmeyerek yapılan en büyük yanlışlardan/günahlardan biri faize taalluk eden hükümleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olunmamasıdır. Bu bilgisizlik de beraberinde çoğu defa yanlışlığı getirebiliyor. 

Allah Resulü (aleyhissalatu vesselam) derki:  "Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, hurma hurma ile, tuz tuzla başbaşa misliyle, peşin olarak satılır. Kim artırır veya artırılmasını taleb ederse ribâya girmiştir. Bu işte alan da veren de birdir.” (Müslim) Altın kendi cinsiyle takas edildiğinde misli misline ve peşin olarak verilmesi gerekir. Buhârî’de geçen “Bu çeşitler farklı olduğu takdirde peşin ise dilediğiniz gibi satın." rivayetiyle altın başka bir cinsle değiştirilse/bozdurulursa peşin olması şartıyla ikisinden birinin fazla olması caizdir.

Altınla ilgili varid olan bu iki rivayete binaen iki hüküm çıkmaktadır; takas edildiğinde misli misline olması gerekir. Farklı cinsten bir para birimiyle bozdurulduğunda ise peşin olmalıdır. Yani altını borçla satmak veya almak caiz değildir.

Günümüzde altın satışıyla ilgili akıl almaz hile ve caiz olmayan muameleler yapılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı kredi kartlarıyla taksitle veya tek çekim şekilde altın alımının yapılmasıdır. Kredi kartıyla altın alımı borçla altın alma yerine geçtiğinden caiz değildir. Zira altını satan kişi bu durumda parasını direk alamıyor. Ancak bankayla anlaştığı tarihte alabiliyor. Eğer satılan altının parası cari hesabın bulunduğu banka kartları gibi direk kuyumcunun hesabına aktarılsaydı hükmi kabz yerine geçeceği için muamele sahih olacaktı.

Taksitle altın alma durumu da aynıdır. Bu şekildeki satışlar da çoğunlukla bankaların verdiği taksit hakkı bulunan kredi kartlarıyda gerçekleşmektedir. Zaten artık çeyrek altından tutun külçe altına kadar internet sitelerinde çok kolay ve rahat bir şekilde altın satışı yapılmaktadır. Yüksek limitli kredi kartlarına sahip müşteriler binlerce TL’ye denk gelen altını taksitle satın alıyor ve sıcak para (altın) elde ediyorlar. Sonra da aldığı altınların taksitlerini aydan aya bankaya ödüyor. Bu şekilde yapılan altınların alım ve satımı hadislerde geçen açık nehiyle haram kılınmıştır.

 


Paylaş