Bireysel Emeklilik Faiz midir?
Fetva No: 59 Görüntülenme: 2921

Bireysel Emeklilik ya da tedavülde olan diğer adıyla özel sigorta; devlet tarafından zorunlu olarak yapılması gereken sigortanın bulunmaması nedeniyle ya da sigortası var ama gelecekle ilgili yatırım yapma niyetinde olanların bankalara belirli bir meblağ vermesi ve emeklilik sürecinde bu meblağı fazlasıyla almasıdır.

Birden fazla çeşidi bulunan faizin en yaygın olanı, verilen paranın fazlasıyla geri alınmasıdır. İslam'a göre para kendi cinsiyle takas edildiğinde her iki meblağın aynı miktarda olması şarttır. Aksi takdirde faiz cereyan eder.

Sigorta şirketleri düzenli olarak aldıkları primleri, müşterilerine ya fazlasıyla geri ödüyor ya da daha azıyla. Bu muamelenin caiz olması söz konusu olamaz. Çünkü burada gerçekleşen takas hem zaman olarak hem de miktar olarak misli misline terettüp etmemiştir.

Faizli bankalara ait özel sigortaların haram olduğu konusunda şüphe yoktur. Çünkü bu bankalar, müşterilerinin birikimlerini faizli muamelelerde değerlendirmektedirler. Katılım/finans bankalarının bireysel emeklilik adı altında açmış oldukları sistem İslamî kazanç usullerine göre olursa caizdir. Şöyle ki; 

Aylık düzenli olarak bankaya ödenen paralar banka ile müşteri arasında kâr payı (mudârabe) ile değerlendirilirse ve parayı yatıran kişi emekli olduktan sonra elde edilen kârı alırsa yapılan muamele caiz olur. Müşteri, paranın helal ticarette çalıştırılması ve kârını "yüzdelik" olarak alması gerektiği hususunda bankayla anlaşmalıdır. Anlaşma yapılırken müşteri ile banka arasında hiçbir şey kapalı kalmamalıdır. Bireysel emekliliğin caiz olması için para yatıran kişinin, istediği zaman bu anlaşmadan geri çekilmesi ve hayatını kaybetmesi durumunda, yatırmış olduğu bütün paraları mirasçıları aracılığıyla geri alma hakkının bulunması gerekir. Çünkü bu para kendisine aittir.

Paylaş