Finans Bankaları Üzerinden Ev ve Araba Satın Almak Caiz midir?
Fetva No: 42 Görüntülenme: 583

Finans bankaları, kendilerine özgü faizsiz sistemleriyle müşterilerini ev ve araba sahibi yapıyor. Müşterinin beğendiği evi önce kendileri satın alıyor, sonrasında kâr paylarını da ekleyerek belli peşinat karşılığında taksitle satıyor. Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerîm'de şöyle buyurmaktadır: 

Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır (Bakara 275). 

Bankaların söz konusu alışverişi, şer'î ölçülere uygun bir şekilde yapılırsa caizdir. Aksi olursa bunun faizden bir farkı kalmaz. 

Bu bankalar evi satın aldığı zaman icap ve kabul üzerine alışverişi gerçekleştirmelidirler. Banka yetkilileri evi ilk sahibinden satın alırken kendi aralarında bu alışverişi gerçekleştirip sonrasında ikinci kişiye satmalıdırlar. İkinci kişinin evi beğenmek ve pazarlık yapmaktan başka hiçbir müdahalesi olmamalıdır. Aynı şekilde evi satın almak isteyen ikinci kişi vereceği peşinatı evin ilk sahibine değil de sonrasında evin sahibi olan bankaya vermelidir. Çünkü kendisi evi bankadan satın almıştır, ilk sahibinden değil. 

Banka, evi satın alırken tapu vb. resmi evrakları kendi üzerine almak zorunda değildir. Evi almak isteyen kişi tapuyu taksitlerini tamamen ödedikten sonra ilk sahibinden ya da taksit süresince evi ipotek eden bankadan alabilir. Zira tapunun bankaya, bankadan da ikinci kişiye nakledilmesi ayrı külfete sebebiyet vermektedir. Bu bakımdan banka, evi ilk sahibinden satın aldığı sırada bu alışverişi tasdik edecek bir belge üzerine yapması yeterlidir. İslam’a göre alışveriş icap ve kabul iledir.

 


Paylaş